Özgür Özel’den komisyondaki kamera yasağına tepki

CHP Küme Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özel, Plan ve Bütçe Komitesi’nde yalnızca bakanların sunum ve karşılıkları sırasında kameramanlara çekim yapma müsaadesi verilmesini eleştirdi.

“BASINA MÜSAADE VERİRSİNİZ, İSTEDİĞİ YERDEN ÇEKER”

Özel, Komite Lideri Cevdet Yılmaz’ın inisiyatif ile basın mensuplarına getirilen manzara çekim yasağını şu sözlerle eleştirdi:

* “Basına müsaade verirsiniz istediği yerden çeker hangisinde haber kıymeti görüyorsa yayınlar. Ancak bir kısıtlama yapmışsınız ve sayın bakanların, Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın sunumunu izliyorlar ve çıkıyorlar, ondan sonraki değerlendirmeler yok. Kabul edilebilir değil. Yapılan tenkitlerin imgesinin alınmasına müsaade vermeyip verilen karşılıklara imaj alınmasına müsaade verilmesi neyin nesi?

* Gazetecilikte şöyle bir temel unsur var; bir tez varsa iddiayı haber yaparsın, karşılığı haber yaparsın. Şayet iddiayı haber yapmadıysan şayet karşılık iddiayı haberleştirecek kadar kuvvetliyse iddiayı hatırlatarak haber yaparsın. Fakat siz büsbütün farklı bir düzleme çekiyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın verdiği cevap haber olacak, lakin onu eleştiren arkadaşın manzarası yok.

“FUAT OKTAY’A DA HAKSIZLIK”

* Bu hangi özgüvensizliğin eseridir onu merak ediyorum. Sayın Fuat Oktay bu türlü bir şeye muhtaçlık duyuyor mu? Bence duymaz. Ben orada otursam, benim partimin kurul lideri bunu yapsa derim ki, ‘beni kifayetsiz, etkisiz, yetkisiz biri olarak gösteriyor. Ben niçin korkayım beni eleştirenlere kamera yasağı var yanıtıma kamera hürlüğü var.’ Bu Fuat Oktay’a da haksızlık, orada oturan Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi bakanı olsa haksızlık. Bu özgüvensizlik rejimin son dört yılda savrulduğu noktayı gösteriyor. Şu manzara bana tükenmişlik sendromunu hatırlatıyor.”

CEVDET YILMAZ: YENİ BİR UYGULAMA YAPMIYORUM, YERLEŞİK UYGULAMA NEYSE O

Plan ve Bütçe Komitesi Lideri Cevdet Yılmaz ise Özel’in tenkidine şu yanıtı verdi:

* “Bu mevzu yeni bir tartışma değil. Kurulumuzda tekraren değişik vesilelerle tartıştık. Yeni bir uygulama yapmıyorum. Yerleşik uygulama neyse o uygulamayı yapıyorum. Bir kere bunun bir istisnası olmuş 90’lı yıllarda Abdüllatif Beyefendi Maliye Bakanı iken bir gün kameralara müsaade verilmiş, sabaha kadar sürmüş tartışma ondan sonra da devam etmemeye karar vermişler.

* Tam tutanak tutuluyor bütün vatandaşlarımız Meclis’imizin tutanaklarından burada neler konuşulduğunu, neler söz edildiğine erişebilir. Basın burada, kamera yok yalnızca, basın daima bu tartışmaları takip ediyor. Bütün arkadaşlarımız cep telefonlarıyla kendi konuşmalarını çekiyorlar ve çeşitli kanallarla bunu topluma aktarıyorlar. Biz de buna rastgele bir müdahalede bulunmuyoruz. Tek bir kuralımız var ‘başkasını çekmeye hakkınız yok’ diyoruz. Zira sizi de bir oburu müsaadeniz olmadan çekerse herhalde bundan hoşlanmazsınız.” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir