Patatesin fiyatı 5 lira birden düştü

Üretici Serhat Karcıoğlu, ”4 liraya tarladan çıkan kışlık patates, pazar ve marketlerde 8-9 lira bandında satılıyor. Yaz mevsimine nazaran kiloda 5 lira üzere tezgah satışlarında bir düşüş oldu. Kışlık patates hasadının, tüm patates üreten bölgelerde tıpkı ayda yapması fiyatları düşürdü” dedi. 

Türkiye’de patates üretilen birinci 10 vilayet içinde yer alan Aksaray’da, 75 bin dekarlık alanda yaklaşık 300 bin ton patates üretiliyor. Patates hasadının başlaması ise pazar tezgahlarında fiyatların düşmesini sağladı.

5 LİRA DÜŞÜŞ OLDU

Güzelyurt ilçesi Selime beldesinde patates üreticisi Serhat Karcıoğlu, hasadın başlamasıyla yaza göre fiyatların 5 lira düştüğünü kaydederek, “Yazlık patatesimiz 6,5 liraya tarladan çıkan eseriniz pazar ve marketlerde 10 ve 14 liraya satıldı. İstanbul’un nakliyesi yüksek olduğundan ötürü orada ise 16-18 liraya yazlık patatesler tüketildi. Yazlık patatese nazaran kışlık patatesin fiyatın da önemli bir düşüş var. 4 liraya tarladan çıkan kışlık patates, pazar ve marketlerde 8-9 lira bandında satılıyor. Yaz mevsimine nazaran kiloda 5 lira üzere tezgah satışlarında bir düşüş oldu. Kışlık patates hasadının, tüm patates üreten bölgelerde tıpkı ayda yapması fiyatları düşürdü. Şu anda üretim fazla ve tüketim az olunca fiyatlarda inişe geçti” diye konuştu. 

TARLA İLE TEZGAH FARKI NEDEN OLUYOR?

Aksaray’dan Türkiye’nin her bölgesine patates gönderdiklerini aktaran Karcıoğlu, “Şu anda patates ihracatı kapalı. Geçen yıl yoğunlukla Dubai ve Azerbaycan olmak üzere Asya ülkelerine çalışarak ürettiğimiz eserin büyük bir kısmını ihracata göndermiştik. Bu durum ülkemize döviz girdisi ve patates üreticisine daha fazla para kazandırmıştı. Şu anda tarlada 4 liraya patates çıkıyor. 50 kuruş personellik maliyeti, 80-90 kuruş nakliye fiyatı ve bunun yanında hal ve komitecilerin kiloda 1 ile 1,5 lira kar marjı ve market, manav ile pazar tezgahlarına ulaşıncaya kadar herkesin kar marjlarını koyduğu vakit fiyat 8-9 liraya bandına ulaşıyor. Tarla ile tezgah ortasındaki fark bu nedenlerden ötürü açılıyor. Tarladan 4 liraya çıktı, tezgahta 5 liraya gelme ve yeme üzere bir durum yok. Üzerine binen maliyetler yüksek. 4 liraya patatesin tezgahlarda 8-9 liraya satılması olağandır. Vatandaşlarımız şu anda patatesi yeterli bir fiyata tüketiyor, diyebiliriz” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir