Reflünün tedavisinde sağlıklı yaşam önemli

İSTANBUL (İGFA) – Çeşitli bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu sonuca nazaran insanların yaklaşık yüzde 7’si her gün yemek borusunda yanma hissinden şikâyet ediyor.

Yanma hissini gece saatlerinde yaşayanların oranının yüzde 36 olduğunu paylaşan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Tütün eserleri kullanma, yağ bakımından varlıklı ve çok beslenme, kiloyu denetim etmek için tedbir almama üzere ihmaller bireylerin gastroözofageal reflü hastalığına yakalanma riskini arttırıyor” açıklamasında bulundu.

FAZLA İLAÇ KULLANIMI, SIHHATSİZ BESLENME VE HAREKETSİZLİK REFLÜ SEBEBİ

Gastroözofageal reflü hastalığının oluşumunda tek bir etkenin olmadığının altını çizen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Reflüyü etkileyen nedenler bireyden şahsa değişebiliyor lakin yemek borusunun alt kısmında, yemek borusu ile mide ortasındaki karmaşık anatomik yapının fonksiyonel olarak bozulması hastalığa sebep olan en değerli nedenlerin başında yer alıyor. İleri yaş ve ileri yaşa bağlı olarak artan ilaç kullanımı, obezite, mide fıtıkları, sigara, makûs beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz ömür usulü üzere risk faktörleri sindirim sistemiyle ilgili yahut romatolojik ve endokrinolojik kökenli birtakım problemler reflünün temel sebepleri ortasında yer alıyor” diye konuştu.

Henüz doktora başvurmayan yahut teşhis alan hastaların neleri yapması ve neleri yapmaması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Melih Özel, hastalara rahat bir nefes sağlayacak 13 tavsiyede bulundu.

 1. Beslenme içeriğinizdeki yağ ölçüsünü azaltın.
 2. “Şu yiyecek ya da bu içecek reflüye düzgün gelir” diye bir şey yok. Tedavinizi değiştirmeye ya da kes­meye neden olacak bir gıda-içecek seçeneği olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
 3. Korse, sıkı kemer ve dar kıyafetler yerine bedeni sıkmayan ve sarmayan giysiler tercih edin.
 4. Unutmayın, besinlerin reflü belirtileri üzerine tesirleri büsbütün kişi­sel, bu yüzden genelleme yapmamakta fayda var. Hangi besinlerle sorun yaşadığınızı not edin ve bu besinleri beslenme sisteminizin dışında tutun. Öbür yandan tesirini bilmediğiniz besinleri baştan liste dışı bırakmak yerine, küçük ölçülerde deneyerek karar verin.
 5. “Reflüm var” diye yemeden, içmeden kesilmeyin.
 6. Dışarıda yemek yerken, tatilde, seyahatte, nerede olursanız olun diye­tinizin denetimini elden bırakmayın.
 7. Yiyecek ve içeceklerin üzerinizdeki tesirlerini gözlemleyin. Size dokunduğunu bildikleriniz varsa, bunla­rı dikkatle tüketmeye itina gösterin.
 8. Baharatlar reflü hastalığında değerli bir rol oynuyor. Acı yemek hoştur ancak gece kâbusunuz olabilir.
 9. Ki­lonuzu güzel denetim edin ve çok sert, sıkı diyetlerden uzak durun.
 10. Yemek yedikten çabucak sonra yatmayın, uyku vaktinize kadar hafif hareketlerle sindirim sisteminizi rahatlatın.
 11. Sağlıklı beslenmeye ihtimam gösterin. Az yiyin, öğün atlamayın, orta öğünleri ihmal etmeyin. Unutmayın, sebzeler gaz yapabilir lakin ekseriyetle reflünüzü arttırmaz.
 12. Hazırladığınız yemeklerde kullandığınız besin bileşenlerini birer birer ekleyip çıkartarak tesirlerini gözlemleyin ve not edin. Bu sayede muhakkak bir vakit sonra hangi yemekte hangi malzemeyi kullanmazsanız daha rahat edeceğinizi anlayacağınız bir bilgi tabanına sahip olursunuz.
 13. Şeker ve tatlı sizi üzebilir. Çikolata, nane ve tarçına dikkat edin.
 14. Domates suyu, greyfurt suyu, gazlı içecekler ve kafein içeren içeceklerden uzak durun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir