Rusya Savunma Bakanlığı: Bahmut’u kontrol altına aldık

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk bölgesindeki Bahmut’ta Ukrayna ordusuyla yapılan çatışmalardaki son duruma ait açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Bahmut taktik tarafında ‘Güney’ askeri birlikler kümesinin topçu ve uçaklarının takviyesiyle ‘Wagner’ atak müfrezelerinin taarruz aksiyonlarının sonucunda kentin kurtarılması tamamlandı.” sözü kullanıldı.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin de Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini bildirmişti. Prigojin, açıklamayı çatışmalarda hasar gören binaların önünde yapmıştı.

KİEV’DEN YALANLAMA

Kiev’den ise teze yalanlama geldi, fakat kentteki durumun kritik olduğu belirtildi.

Ukrayna Ordu Sözcüsü, “Bu açıklama yanlışsız değil, birliklerimiz Bahmut’ta savaşıyor” dedi.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar ise Bahmut’ta şiddetli çatışmalar yaşandığını ve durumun kritik olduğunu belirterek, Ukrayna birliklerinin kentin güneybatısındaki savunmasını sürdürdüğünü söyledi.

Öte yandan Rusya’nın sabahın erken saatlerinde Kiev’e hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Düşürülen enkazın isabet ettiği bir apartmanda yangın çıktı. Olayda can kaybı ya da yaralanan olmazken, bunun ay başından bu yana Kiev’e düzenlenen 11’inci hava saldırısı olduğu açıklandı.

PUTİN’DEN TEBRİK

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de Rus güvenlik şirketi Wagner’in paralı savaşçılarını ve Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerleri Bahmut kentini ele geçirdikleri için tebrik etti.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Donetsk bölgesindeki Bahmut’un Rusya’nın denetimi altına alınmasına ait, “Vladimir Putin, Artyömovsk’u (Bahmut) kurtarma operasyonunun tamamlanmasından ötürü ‘Wagner’ hücum müfrezelerinin yanı sıra onlara gerekli dayanağı sağlayan ve kanatların müdafaasını yapan Rusya Silahlı Kuvvetleri birliklerinin tüm askerlerini tebrik ediyor.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, başarılı olan herkesin devlet madalyası ile ödüllendirileceği de aktarıldı.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini bildirmiş, akabinde da Rusya Savunma Bakanlığı da Bahmut kentini denetim altına aldıklarını duyurmuştu.

BAHMUT’UN ÖNEMİ

Bahmut’un ele geçirilmesi, Moskova’nın Donbas bölgesinde tam denetimi sağlama uğraşları açısından hayati değere sahip.

Rus paralı asker kümesi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in argümanlarının doğrulanması halinde, Rusya 10 aydan uzun müddettir cephedeki birinci büyük muvaffakiyetini elde etmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir