Sahra Hastaneleri Hakkında Tüm Detaylar: Deprem Bölgesine Kurulan Sahra Hastaneleri Nerede, Kimler Kurdu?

Kahramanmaraş’ta Pazartesi günü meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar, tüm yurdu derinden etkiledi. 4. düzey acil durum ilan edilen zelzelede, binlerce can kaybı yaşandı. Memleketler arası yardım talebimize birçok ülkeden duyuldu. Yardım çığlığımıza sessiz kalmayan ülkeler, yardım grupları, arama kurtarma takımları ve yardım materyalleri gönderdi. Depremden sonra DSÖ de 3.seviye acil durum ilan ederek tüm imkanlarını seferber etmişti. Bölgede birçok sahra hastanesi kuruldu. İşte sahra hastaneleri hakkında merak edilenler…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler, tüm yurdu derinden etkiledi. Sarsıntının 5.gününde arama kurtarma çalışmaları hala sürüyor.

Toplam 10 vilayetimizde hissedilen fecî sarsıntı, büyük yıkımlara sebep oldu. Binlerce vatandaşımız maalesef enkaz altında kaldı. Enkazdan duyulacak en ufak bir ses için herkes seferber oldu.

‘4. düzey acil durum’ ilan edilen zelzeleden sonra bölgeye arama kurtarma takımları sevk edildi. Enkazdan çıkartılan bireylerin ve sarsıntıdan etkilenen şahısların tedavisine devam ediliyor.

Depremden etkilenen 10 vilayetimizde 77 adet sahra hastanesi kurulduğu Sıhhat Bakanı tarafından açıklanmıştı.

Sahra hastanesi, sarsıntı üzere felaketlerde yaralanan hastaların daha donanımlı bir hastaneye nakledilmeden evvel müdahale edildikleri taşınabilir sıhhat ünitelerine deniyor. Sahra hastanelerinde birinci olarak hastaların acil müdahaleleri ve denetimleri yapılıyor. Daha sonra sarsıntı bölgesine yakın olan Mersin, Kayseri, Konya üzere vilayetlere hastaların sevk edilmesi sağlanıyor.

Deprem bölgesine birçok ülkeden yardım eli uzanmaya devam ediyor. Ülkelerden gelen arama kurtarma grupları vakitle yarışıyor.

Diğer ülkelerden gelen gruplar de birçok vatandaşımızın enkaz altından sağ kurtarılmasını sağladı. Ayrıyeten gelen temel gereksinim yardımları da gerekli bölgelere sevk ediliyor. Dünyanın birçok yerinden gelen gruplar ayrıyeten bölgede sahra hastaneleri kurmaya ve hastaları tedavi etmeye başladılar. Pekala sarsıntı bölgesinde hangi ülkeler sahra hastanesi kurdu?

İspanya, zelzele bölgesinde sahra hastanesi kuran ülkelerden birisi oldu. İspanya sahra hastanesinin Hatay’da kurulduğu biliniyor.

İspanya, gönderdiği yardımların yanısıra donanımlı bir sahra hastanesi de kuracağını açıkladı. Hatay’da kurulması planan sahra hastanesinin günde 150 ila 200 hastaya bakması planlanıyor. Ayrıyeten 20 kişilik yataklı kapasitesi ve ameliyat etme imkanı da bulunuyor. Sahra hastanesi ekipmanlarıyla birlikte toplam 84 sıhhat işçisi de bölgeye gönderildi.

İsrail’in gönderdiği grup de sarsıntının merkez üssü Kahramanmaraş’ta bir sahra hastanesi kurdu.

İsrail’in de yüzlerce ton ekipman, arama kurtarma uzmanları, sıhhat vazifelileri ve tabipleri gönderdiği biliniyor. İsrail arama kurtarma grubu alanda yaklaşık 420 bireyden oluşuyor. Şu ana kadar birçok vatandaşımızı enkaz altından kurtardıkları biliniyor.

Deprem bölgesinde sahra hastanesi kuran ülkelerden bir tanesi de Özbekistan. Bölgede kurulan sahra hastanesi dokuz başka üniteden oluşuyor.

Özbekistan, zelzele bölgesine sahra hastanesi kurulması için gerekli tıbbi materyalleri gönderdiğini açıkladı. Sahra hastanesinin 9 başka üniteden oluşması ve 50 sıhhat çalışanıyla hizmet vermesi bekleniyor. Özbekistan ayrıyeten yardım gereçleriyle de zelzele bölgesine takviye sağladı. Ayrıyeten arama kurtarma takımları de bölgede yardım etmeye devam ediyor.

Polonya da sarsıntı bölgesine sahra hastanesi kuran ülkeler ortasında yer aldı. Polonya’nın kurduğu sahra hastanesi Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde yer alıyor.

Polonya birinci olarak sarsıntı bölgesine arama kurtarma takımları göndermişti. Daha sonra gönderilen grupla birlikte hekimler ve hemşireler de sahra hastanesinde görevlendirilmek üzere gönderildi.

Rusya’nın kurduğu sahra hastanesi de zelzelenin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta hizmet vermeye başladı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nca gönderilen sıhhat grupları sahra hastanesi kurdu ve hastane hizmet vermeye başladı. Hastane bünyesinde 40’tan fazla hekim bulunuyor. Sahra hastanesinde tedavi ve cerrahi üniteleri bulunuyor. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla sahra hastanesini duyurdu: ‘Kahramanmaraş’ta afet bölgesinde kurulan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ilişkin sahra hastanesi tam kapasiteyle çalışmaya başladı. 40’tan fazla hekim nitelikli tıbbi yardım sunuyor. Tedavi, cerrahi ve resüsitasyon üniteleri birinci hastalarını kabul ediyor. Hastane 7/24 hizmet verecek.’

İngiltere de içerisinde sahra hastanesi ekipmanları, yardım gereçleri ve sıhhat görevlilerini taşıyan nakli uçağını gönderdi.

İngiltere tarafından gönderilen ekipman ortasında ayrıyeten taşınabilir ağır bakım ünitesi bulunuyor. Bu sayede sahra hastanesi bölgedeki kritik müdahalelerde kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir