Liderlerden mesajlar: Kelimeler yetersiz

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, toplumsal medya hesabından paylaştığı taziye bildirisinde özetle şöyle dedi: “Yüreklere ateş düşüren bu felaket kırk personelimizi hayattan koparmıştır. İzah ve sözünde sözlerin yetersiz kaldığı kelam konusu maden faciası hepimizi ve herkesi hüzne boğmuştur. Elbette dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kenetlenmiş ortak bir iradenin eşliğinde bu güç ve çetin günlerin yaraları Allah’ın müsaadesiyle sarılacaktır. Maden ocağında emek ve alın teriyle ekmeğini kazanmanın gayretini verirken hayatlarını kaybeden personel kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, hastanelere nakledilip tedavileri devam eden personel kardeşlerimize de şifalar diliyorum.”

‘Devlet yalnız bırakmaz’

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener Rize programını iptal ederek Bartın’a geldi. Bir şehit meskenini ziyaret eden Akşener, facianın yaşandığı maden ocağı bölgesinde incelemelerde bulundu. Arama kurtarma çalışmalarına katılan madencilere ve gönüllere teşekkür eden Akşener, “Bundan sonraki fasılda şehitlerimizin ailelerini devletimizin kurumsal yapısı yalnız bırakmayacak ne lazımsa yapacaktır” dedi.

Acıyı paylaşma günü

Amasra’da yaşanan maden faciası nedeniyle Erzurum’da gerçekleştireceği mitingi iptal eden DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Yakutiye ilçesi Pelit Meydanı’nda vatandaşlarla bir ortaya geldi.

Yaşamını yitiren madenciler için alanda toplananlarla dua eden Babacan, “Türkiye’de maalesef madencilik kazaları sık oluyor. Bu kazanın sebebini daha sonra konuşuruz. Bugün acıyı paylaşma günü” dedi.

Facianın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Gelecek Partisi önderi Ahmet Davutoğlu da “Bugünler, görüş ayrılıkları üzerinden fikir beyan etme günleri değil. Daima bir arada, ortak bir akılla neler yapılacağını tartışmamız lazım” sözlerini kullandı.

‘Daha 3 hafta evvel burada helalleşmiştik’

Amasra’daki maden faciasının çabucak akabinde bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, acı bilançoyu kamuoyuna duyuran isimler oldular. Yaklaşık 3 hafta evvel facianın yaşandığı madeni ziyaret eden Güç Bakanı Dönmez, ağlamamak için kendini güç tuttuğu konuşmasında “Bizim için bir hüzünlü taraf da daha 3 hafta evvel burada biz Türk-İş Liderimiz ile birlikteydik bu kardeşlerimizle. Helâlleştik fakat ardını getiremedik. İnşallah bir daha bu türlü acıları rabbim bize yaşatmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir