Schumacher ailesi skandal yapay zeka röportajına dava açıyor! Michael Schumacher ile konuşmuş gibi yayınlamışlardı…

Kayak yaparken geçirdiği kaza sonrası komaya giren 10 yıldır kendisinden hoş haber beklenen efsane Formula 1 pilotu Michael Schumacher’in ailesi, dünya şampiyonu atletle “yapay zeka tarafından üretilen bir söyleşi yapan” Alman mecmuasına dava açmaya hazırlanıyor.

Alman mecmuası Die Aktuelle tarafından yayınlanan ve önemli formda tenkit alan yapay zeka röportajının akabinde Michael Schumacher’in ailesi harekete geçti. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Schumacher ailesi sözcüsü, bahsi geçen mecmua hakkında yasal süreç başlatacaklarını söyledi.

2013 yılında gerçekleşen bahtsız kazanın akabinde Michael Schumacher’in mahremiyetine büyük ihtimam gösteren ve ortadan geçen 10 yılda tek bir fotoğrafın bile basına sızmasının önüne geçen Schumacher ailesi, açmaya hazırlandığı davaya ciddiye alıyor.

RÖPORTAJDA REAKSİYON ÇEKEN METİNLER

Die Aktuelle , “Arkadaşlarından gelen yetersiz, bilinmeyen yarım cümleler yok. Yanıtlar büsbütün ondan! Michael Schumacher, 54 yaşında!” tabirleriyle duyurduğu röportajda aslında efsane pilot ile değil bir yapay zekayle konuşmuştu. Mecmuanın kapağına ise efsane pilotun gülen bir fotoğrafı kullanılmış ve “Michael Schumacher birinci söyleşi” başlığı atılmıştı.

Yapay zekanın Michael Schumacher’in ağzındanmış üzere ürettiği cümleler ortasında, “Kazadan sonra hayatım büsbütün değişti. Eşim, çocuklarım ve tüm aile için çok berbat günlerdi” tabirleri yer almıştı. Kelamda röportajda ayrıyeten, “O kadar berbat yaralandım ki aylarca bir cins yapay komada kaldım, öbür türlü bedenim bunu kaldıramazdı” denilmişti.

BU DERGİYLE BİRİNCİ KERE DAVALIK OLMUYORLAR

Die Aktuelle, 2014 yılında Michael Schumacher ve eşi Corinna’nın bir fotoğrafını ‘Uyanık’ başlığıyla kapağına koymuş, lakin kelam konusu haber geçmişte komadan uyanan öteki bireylerle ilgili olmuştu.

Aynıca mecmua sonraki yıl ise Corinna’nın hayatına ‘yeni bir aşkın’ girdiğini belirten bir ön haberin akabinde Schumacher ailesine açtığı davayı kazanmış, lakin haber çiftin kızları Gina ile ilgili çıkmıştı.

TIBBİ DURUMU HALA GİZLENİYOR

Michael Schumacher’in tıbbi durumu kapalılığını koruyor. Schumacher ailesinin ise İsviçre’deki meskeninde olduğuna düşünülüyor.

BELGESELDE NELER SÖYLEDİ?

Corinna Schumacher, eşinin durumuna ait yayınlanan bir belgeselde konuşmuştu. Corinna, “Michael burada. Farklı ancak burada ve bu bize güç veriyor. Birlikteyiz. Konutta birlikte yaşıyoruz. Terapi yapıyoruz. Michael’ı uygunlaştırmak ve rahat olmasını sağlamak için; ona ailemizi, bağımızı hissettirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ve her ne olursa olsun, her vakit elimden gelen her şeyi yapacağım. Hepimiz yapacağız. Michael’ın sevdiği formda bir aile olarak hayatımıza devam ediyoruz. Onun her vakit söylediği üzere: ‘Özel özeldir’. Özel hayatından mümkün olduğunca keyif almaya devam edebilmesi benim için çok değerli. Michael bizi her vakit korudu ve artık de biz Michael’ı koruyoruz.” demişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir