Zengezur Koridoru Türk dünyası ile entegrasyonu güçlendirecek

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası İlgiler (İngilizce) Kısım Lideri Siyaset Bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmek için Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ziyaretini kıymetlendirdi.

Prof. Dr. Arslan, iki başkanın görüşmesi sonucunda iki ülke ortasındaki ilgileri daha da artıran adımlar atıldığını tabir ederek, bu kapsamda iki ülkenin başkanının iştirakiyle Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Çizgisi Temel Atma Merasiminin gerçekleştirildiğini, ayrıyeten iki başkanın Kars-Nahçıvan Demir Yolu Projesine ait mutabakat zaptını imzaladığını ve Nahçıvan’da askeri bakım ve tamirat fabrikasının açılışına katıldığını hatırlattı.

ENERJİ PAYDAŞLIĞI PROJELERİNİN AVRUPA’NIN GÜÇ ARZ GÜVENLİĞİNE OLUMLU TESİRLERİ VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ve Azerbaycan alakalarının, dünyada eşi gibisi bulunmayan müstesna bir pozisyonda olduğunu tabir ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Arslan, Azerbaycan ile gerçekleştirilen Hazar Geçişli Milletlerarası Doğu-Batı Orta Koridoru, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Sınırı Projesi üzere güç paydaşlığı projelerinin Avrupa’nın güç arz güvenliğine olumlu tesirlerinin de altını çizdi.

‘Azerbaycan’ın kendi hâkim topraklarında bir antiterör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldığını’ söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan’ın zaferini kutlayarak Ermenistan’ın bu yeni olağanlaşma için yeni fırsatları değerlendirmesi gerektiğini vurguladığını da anlatan Prof. Dr. Havva Kök Arslan, şöyle devam etti:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Türkiye ile Azerbaycan münasebetlerinin güçlü biçimde sürdüğünü belirterek, Türkiye’nin Azerbaycan’a haklı davasında dayanak olmasından dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Aliyev, Nahçıvan hakkında açıklamalar yaparken Nahçıvan’ın Azerbaycan’ın kadim bir toprağı olduğunu lakin ne yazık ki Batı Zengezurun 1920 yılında Sovyetler tarafından Azerbaycan’dan ayrıldığını ve böylelikle Azerbaycan’ın ana kısmı ile Nahçıvan ortasındaki coğrafik irtibat kesildiğini vurguladı.”

TÜRKİYE AZERBAYCAN’A TAKVİYESİNİ BİR DAHA GÜÇLÜ BİÇİMDE GÖSTERDİ…

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Arslan, ziyaretin zamanlaması hakkında şunları söyledi:

“İki önder ortasında görüşmenin tam da Karabağ’daki ayrılıkçı Ermeni teröristlere ve 2020 tarihli ateşkes mutabakatına karşın bölgeden çıkarmadığı Ermeni askeri birliklerine karşı düzenlediği antiterör operasyonu sonucunda Azerbaycan’ın tam zafer kazanması sonrasında gerçekleşmesi manidardır.

Türkiye’nin bu görüşme sonucunda Azerbaycan’a takviyesini bir daha güçlü bir formda göstermesi açısından çok kıymetlidir. Türk Devletler Teşkilatı da 20 Eylül 2023 tarihli beyanatında Azerbaycan’ın antiterör operasyonuna destekleyici sözlerde bulunmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir