Terör saldırısının ardından İstiklal Caddesi’nde son durum

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20’de meydana gelen patlamanın akabinde, cadde yayaların kullanımına kapatılmıştı. Bombalı akın ile ilgili polisin yaptığı incelemeler sona erdi. İstiklal Caddesi bu sabah 06.00 sıralarında yine yaya trafiğine açıldı. Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polislerinin nöbet tuttuğu İstiklal Caddesi’nde bulunan banklar, Beyoğlu Belediyesi takımlarınca kaldırıldı.

“VATANI ONLARA MI BIRAKACAĞIZ”

Bankada işi olduğu için İstiklal Caddesi’ne gelen Sadık Çap, “Yakında oturuyorum, daha evvel burada da çalıştım. Öbür vakit olsa tekrar gelirim, benim için düşünce yok. Ben korkmam. Niçin korkayım ki? Allah yapanları kahretsin. Ölenlerin yakınlarının başı sağ olsun. Bunların ıstırabı bitmiyor. Bu türlü şeyler bizi engelleyemez. Vatanı onlara mı bırakacağız. Bu vatan bizim. Biz korksak, o korksa kim gelecek?” dedi.

“TEDİRGİN OLMAYA BAŞLADIK”

Beyoğlu’nda çalışan Ercan Çakırgöz de “Çok üzüldük, ben evdeydim. Etrafımız daima aradı. İşte olduğumu biliyorlardı, hepsi aradı. Dün izinliydim. Biz de arkadaşlarımızı arayıp sorduk. Kınıyoruz. Kimdir, nedir, neyin nesidir? Beşerler işinde gücündeyken bu tıp şeylerin olması bizi üzüyor. 5-6 yıl evvel bu tıp şeyler çok tekrarlanmıştı. Terörse Allah belasını versin. Daha evvel olağan yolumuzda gidip gelirdik. Artık herkes birbirinin gözüne bakıyor, sanki bir şey mi var diye düşünüyor. Kuşkulu, huzursuz olmaya başladık. Hoş bir biçimde geçinmek varken neden bunlar oluyor bilmiyorum tabirlerini kullandı.

“AİLEM ‘NEDEN GİDİYORSUN’ DEDİ; İŞİMİZ BU”

İstiklal Caddesi’ndeki dükkanı olan Mecit Bal ise, dün olay sırasında oğlunun burada olduğunu belirtti. Bal, “Baba yakın mısın’ dedi, ‘yakınım’ dedim. ‘Baba bomba patladı, çabuk gel’ dedi. ‘Cesetler yerde’ dedi. Herkes bağrışıyor. Şaşırdım evvel, korkma geliyorum dedim. Olanları görünce şok oldum. Oğlum mal diziyormuş, bombanın sesiyle yere düşmüş. İstiklal Caddesi bu türlü olmamalı. Ben bize bu acıyı yaşatanları lanetliyorum. Hala korkuyoruz, bir daha olmayacak diye bir şey yok. Biz dükkan sahibiyiz, işimizin gücümüzün yanında canımızı kurtardığımıza şükrediyoruz. Sabah geldim, ailem ‘gitme sen nereye gidiyorsun’ diyor. Bizim işimiz bu” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir