Tuvalet kapısındaki beklenmedik tehlike! Emekli polis uyardı: ‘Herkes uyanık olsun’

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Ağır geçen bir haftanın akabinde hafta sonu arkadaşlarınızla buluşmak için bir yere gitmeye karar verdiniz. Buluşmadan evvel de lavaboya uğrama gereksinimi hissettiniz ve yanınızda kimse olmadığı için çantanızı da yanınıza aldınız. Çantayı kapının ardında bulunan askılığa taktığınızda rastgele bir sorun yaşanacağını düşünmeyenlerdenseniz dikkat! Tam da burada dikkat etmeniz gereken çok kıymetli bir nokta var.

Emekli polis memuru, güvenlik görevlisi Nichelle Laus

Emekli polis memuru olduğunu belirten, şimdilerde güvenlik vazifelisi olarak çalışan Nichelle Laus, TikTok hesabından vakit zaman bireylerin kendilerini nasıl savunacağına yönelik bilgiler paylaşıyor. Bu vakte kadar yaptığı paylaşımlar ise ona kısa müddet içerisinde 1 milyon takipçi kazandırdı. Geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımla da tekrar gündeme gelen emekli polis memuru, alışveriş merkezleri başta olmak üzere halka açık alanlarda bulunan lavaboları kullanacaklara akıllara gelmeyecek bir bilgi verdi.  

‘HER VAKİT UYANIK OLUN’

Bu tıp yerlerde tuvaletleri kullananların dikkatli olması gerektiğini söyleyen Nichelle Laus, hırsızlık ve kapkaç üzere olaylara dikkat çekti. Emekli polis memurunun yayınladığı görüntüde tuvalet kapısının ardında bulunan kancaya asılmış bir çanta görülüyor. Laus, bu durumun çok riski olduğunu söyledikten sonra kapının üzerinden uzanan bir el çantayı alarak kaçıyor. Görüntü sonra erdikten sonra konuşmaya devam eden bayan, şu açıklamayı yaptı:

“Bu sıklıkla yaşanan bir durum. Çantanızı alanın kim olduğunu göremeyeceğiniz için bu alanlarda kapkaça uğramanız çok mümkün. Ayrıyeten siz toparlanıp çantanızın peşine düşene kadar muhtemelen hırsızlar çoktan kaçmış olacaklar.”

“Bu ihtimali kıymetlendirmeli ve kapının ardındaki askılığı kullanmamalısınız” diyen Laus, “Her vakit uyanık olun” ikazını da yaptı.

Nichelle Laus’un paylaştığı görüntü kısa mühlet içerisinde TikTok’ta en çok izlenenler ortasına girdi. Görüntünün altında bahisle ilgili yorumlarda bulunan pek çok kullanıcı ise geçmişte buna misal metotlarla soyulduklarını belirtti. Bir kullanıcı, “Lisedeyken çantamı birebir biçimde çalmışlardı” diye de ekledi.

UÇAKTA TUVALETE GİDİLİRSE BU OLUYOR!

İngiltere’deki büyük bir hava yolu şirketinde çalışan eski bir kabin görevlisinin TikTok hesabında paylaştığı görüntüde anlattıkları, duyanları hayretler içerisinde bıraktı. Büyük bir hava yolu şirketinde 5 yıldan fazla müddettir çalıştığını belirten ve diş fırçalamaktan tuvaletin kullanılmaması gereken vakitlerine kadar pek çok teklifte bulunan eski görevliye nazaran uçaktaki en kirli yer tuvalet!

Eski kabin vazifelisi uçak tuvaletlerinin temizliğiyle ilgili, “Yaşanan yoğunluktan ya da öteki önceliklerden ötürü uçak tuvaletleri her vakit derinlemesine temizlenmez. Ekseriyetle tuvalet kabinleri uçuştan çabucak evvel süratli bir biçimde temizlenir, uçuş sırasında ise her yarım saatte bir denetim edilirler. Fakat tekrar de tuvalet temizliğinden daha acil şeyler varsa buralara bakmazlar” dedi.

Aynı biçimde uçağın boyutuna bağlı olarak birkaç tane olabilen atık tankının ülkü olarak uçak indikten sonra boşaltılması gerektiğini de söyleyen misyonlu, 2022 yılının ağır geçmesinden dolayı tankları boşaltmak için birkaç gün beklenildiğini de belirtip ekledi: “Eğer tank taşarsa, boruların patlaması ve içindekilerin uçağa girme riski var ki bu daha evvel de olmuştu.”

Eski kabin vazifelisi ayrıyeten, tuvaleti kullanmak için “en makus zamanın” kalkıştan çabucak evvel ve uçuş sonu olduğunu lisana getirdi. Bilhassa uzun uzaklıklı uçuşlarda bu durumun daha fazla geçerli olduğuna değinen kabin vazifelisi, “Türbülans sonrası da tuvalete gitmek için son derece makus bir vakit. Türbülans geçtikten ve emniyet kemerleri açıldıktan sonra tuvalete gereksinim duyan onlarca insan göreceksiniz. Bir yolcunun koltuğunda yemeğini yarıda bıraktığını ve yerinde olmadığını görürseniz tuvalete girmeyin zira midesi bozmuş olabilir” diye konuştu.

Eski kabin vazifelisi tıpkı zamanda “Dişlerinizi uçakta fırçalamayın” ihtarında da bulunarak şu ayrıntıları paylaştı:

“Dişlerinizi uçak tuvaletinde fırçalamayın. Uçaktaki suyun tamamı tıpkı su deposundan gelir ve filtrelenmez. Sahiden gereksiniminiz varsa, şişe suyu kullanın. Fakat benim asıl tavsiyem diş fırçanızı uçak tuvaletinin yanından bile geçirmeyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir