Uğur Mumcu’nun Katledilişinin Üzerinden 30 Yıl Geçti: ‘Halen Bombayı Koyanı ve Emri Vereni Bilmiyoruz’

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 30 yıl geçti. 24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’ta patlatılan bomba ile katledilen Uğur Mumcu’nun cinayetinin üzerindeki sis perdesi kaldırılmadı. Mumcu ailesinin adalet daveti sürüyor.

‘Çekin tuğlaları yıkılsın duvar, altında kim kalırsa kalsın’

Ankara’daki konutunun önünde 24 Ocak 1993’te bombalı suikast sonucu öldürülen araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu’nun bugün 30’uncu vefat yıldönümü. Suikastın üzerinden 30 yıl geçti. Fakat suikastı yapanlar ve ardındaki güçler ortaya çıkarılmadı. 

Mumcu’nun eşi, eski TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, hususla ilgili bilgi sahibi herkesin konuşması ve suikastın aydınlatılması için sonuna kadar gidilmesi davetini yinelemişti. Mumcu, ‘Çekin tuğlaları yıkılsın duvar, altında kim kalırsa kalsın’ demişti.

’30 yıl önce… 11 yaşındaydım, 41 yaşımdayım. Hala bombayı koyanı ve buyruğu vereni bilmiyoruz’

Mumcu`nun 30 yıl evvel konutunun önünde uğradığı bombalı akınla ömrünü yitirdiği arabası 7 yıldır Eskişehir’de Uğur Mumcu Parkı’nda sergileniyor. Her yıl 24 Ocak Uğur Mumcu’nun mevt yıldönümünde Uğur Mumcu Parkı’nda, Mumcu’nun hücuma uğradığı arabasının önünde anma merasimleri düzenleniyor.

Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars, Twitter’dan paylaştığı bildiriyle da ‘o tuğlayı çekin’ bildirisi verdi.

Özge Mumcu paylaşımında şu tabirleri kullandı:

’30 yıl önce… 11 yaşındaydım, 41 yaşımdayım. Hala bombayı koyanı ve buyruğu vereni bilmiyoruz.  Bombayı koyanın ismi davaya nazaran Oğuz Demir, eşgal resmi var ve son davada kırmızı bültenle arama çıkartıldı.’

Uğur Mumcu kimdir?

22 Ağustos 1942’de, Tapu Kadastro memuru Hakkı Şinasi ile Nadire Mumcu’nun dört çocuğundan biri olarak Kırşehir’de dünyaya gelen Uğur Mumcu, ailesinin Ankara’ya taşınması üzerine birinci ve orta tahsilini burada tamamladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1965’te mezun olan Mumcu, öğrencilik yıllarında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ‘Türk Sosyalizmi’ makalesiyle ‘Yunus Nadi Ödülü’nü aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Hukuku Kürsüsü Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanlığını yapan Mumcu, Milliyet gazetesinde incelemeler kaleme aldı.

Mumcu, 12 Mart 1971 periyodundaki bir yazısında kullandığı ‘ordu uyanık olmalı’ kelamlarıyla, ‘orduya hakaret etmek’ ve ‘sosyal bir sınıfın öteki toplumsal sınıflar üzerinde tahakkümünü kurmak’ hatasını işlediği savıyla gözaltına alındı.

Mamak Askeri Cezaevi’nde birçok aydınla bir yıla yakın tutuklu kalan, yargılandığı davada 7 yıl mahpusa mahkum edilen Mumcu, kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine tahliye edildi. Özgür bırakılmasının akabinde askere alınan Mumcu, askerliğini ‘yedek subay’ olarak yapması gerekirken, kendi tabiriyle ‘sakıncalı piyade’ olarak tamamladı.

Güldal Homan ile 19 Temmuz 1976’da evlenen Mumcu’nun bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) oldu

Tuzla Piyade Okulu’nda eğitim gören Mumcu, 1973’te okul idaresi tarafından ‘kötü hal ve fikir sahibi’ suçlamasıyla ‘er’ çıkarıldı ve Ağrı Patnos’a yollandı. Askerlikten sonra üniversitedeki misyonundan ayrılan Mumcu, profesyonel gazeteciliğe 25 Şubat 1974’te Yeni Ortam gazetesinde ‘Anarşist!..’ başlıklı yazısıyla başladı.

Köşe yazılarında hem sıkıntıları lisana getiren hem de hukuka muhalif ve yasa dışı uygulamaların üstüne giden Mumcu, yazdığı kitaplarla da ses getirdi.

Güldal Homan ile 19 Temmuz 1976’da evlenen Mumcu’nun bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) oldu.

‘Bu karanlık ve tabansız kuyuda cinayetler birbirini izler’

Usta gazetecinin 1977’de yayımlanan ‘Sakıncalı Piyade’ kitabı tiyatroya uyarlandı ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yüzlerce defa sahnelendi.

Mumcu, terörün silah kaçakçılığıyla bağlantısını ortaya koymak ve bu istikamette kamuoyu oluşturmak için 1981’de ‘Silah Kaçakçılığı ve Terör’ kitabını okurlarıyla buluşturdu.

Papa 2. Jean Paul’e düzenlediği silahlı hücuma ait Mehmet Ali Ağca ve irtibatları hakkında araştırma yapan Mumcu’nun, ‘Rabıta’ ve ’12 Eylül’ kitapları 1987’de, değerli araştırmalarından kabul edilen ‘Kürt-İslam Ayaklanması 1919-1925’ yapıtı ise 1991’de yayımlandı.

‘Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı!’

Uğur Mumcu, Muharrir Musa Anter’in öldürülmesinden sonra 27 Eylül 1992’de Cumhuriyet gazetesinde kaleme aldığı ‘Dipsiz Kuyu’ başlıklı yazısında, ‘Orta Doğu, emperyalizmin kol gezdiği, terör örgütleri ile çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık tabansız bir kuyudur. Bu karanlık ve tabansız kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişi ile Orta Doğu’da ‘kimin eli kimin cebindedir’ bilinmez. Kim, kimi, neden öldürüyor? Bu soruların karşılıklarını anında bulmanın imkanı yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı!’ sözlerini kullandı.

Mumcu, 24 Ocak 1993’te otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Suikastı, İBDA-C ve Hizbullah üzere örgütler üstlense de ortadan geçen 30 yıla karşın cinayetin üzerindeki sis perdesi aralanamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir