Zeytin alım fiyatları belli oldu… Tavan 110 TL, taban 47 TL

BURSA (İGFA) – Marmarabirlik’te 2023-2024 iş yılı kampanyası 24 Ekim itibariyle başlarken, eser alım fiyatları da aşikâr oldu. İdare Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda; tavan fiyat 180 dane 110 Lira, 190 dane 105 Lira, 200 dane100 Lira, taban fiyat 380 dane 47 Lira ve yağlık zeytinin kg fiyatı ise 45 Lira olarak belirlendi.

Marmarabirlik’in ilgili ünitelerince yapılan çalışmada 1 kg zeytinin üretim maliyeti ortalama 30,44 lira olduğuna dikkati çeken Marmarabirlik Lideri Hidamet Asa, “Marmarabirlik’in ortalama alım fiyatının 65-70 Lira olacağı varsayım edilmektedir. Piyasa şartları, % 61,53 yıllık enflasyon oranı, 1 kg zeytinin üretim maliyeti ve arz-talep istikrarı gözetilerek eser alım fiyatları belirlenmiştir. Bu dönemi çok temkinli hareket edilmesi gereken bir yıl olarak görüyoruz. Ekonomik şartlar ve faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle piyasada farklı alıcıların çok az olacağını öngörüyoruz. Marmarabirlik piyasada tek alıcı olarak kalacaktır.” dedi.

Ürün alımlarına geçtiğimiz yıl yüzde 150, bu yıl da yüzde 142 artış yapıldığını belirten Lider Asa, “Marmarabirlik üreticisine sahip çıkmıştır. Artık kooperatifine sahip çıkma sırası üreticidedir” dedi.

ZOR BİR YIL OLACAK

Zor bir yılın kendilerini beklediğini belirten Lider Hidamet Asa, “Enflasyonist ortamda üreticisinin yanında olan Marmarabirlik son iki yılda ortaklarına sahip çıkmıştır. Üreticilerimiz de bu sene eser vererek kooperatiflerine sahip çıkmalıdır. Zira ortaklarımızın gübre, zirai ilaç, akaryakıt ve sigorta takviyelerini kooperatiflerinden sağladıkları unutulmamalıdır. Bu yıl öngörü yapmakta zorlanacağımız bir yıldır. Bu sebeple Marmarabirlik’in ziyan görmemesi gerekir. Şayet ziyan görürse piyasaları regüle edemez, gelecek yıllarda üretici de büyük ziyan görür” dedi.
Küçülmeye gitmeyeceğiz” diye konuştu.

KOTA UYGULANMAYACAK

Geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu kampanya devrinde de kota uygulanmayacağını belirten Hidamet Asa, “Ortaklarımız verdikleri rekolte beyanı kadar kooperatiflerine eser verebileceklerdir. Marmarabirlik İdare Heyeti olarak şimdiden gelecek seneyi düşünüyoruz. 2024/25 eser alım kampanyasında rekoltenin çok yüksek olacağını öngörüyoruz. Bir sonraki yıl arz fazlalığı oluşmaması için düzgün bir eser alım planı yapmak ve daha çok eser satmak zorundayız” dedi.

Bu ortada, yeni devir için alım kampanyasında yağlık olmak üzere 2 milyar 500 milyon TL alım bütçesi yaptıklarını ve eser bedellerinin 15 günlük dönemlerde yüzde 50’si peşin olarak yapılacağı bilgisini de veren Lider Asa, geri kalan ödemeler, eser alım kampanyasından sonra belirlenerek, ortaklara duyurulacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir