UNICEF’ten Türkiye için yardım çağrısı: ‘4 milyon çocuk depremlerden etkilendi’

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye ofisi, 6 Şubat’ta yaşanan ve 50 bin 399 kişinin hayatını kaybettiği Maraş merkezli sarsıntıların akabinde memleketler arası toplumdan ek yardım talep etti.

AA’nın aktardığına nazaran, mevzuya ait açıklama yapan UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, sarsıntı sonrasında çocukların ve onların ailelerinin uzun devirli etkilenmemesi için memleketler arası yardımın artırılması gerektiğine işaret etti.

‘138 MİLYON DOLARLIK EK YARDIM DAVETİNDE BULUNDUK’

De Dominicis, UNICEF Türkiye’nin ek 138 milyon dolarlık bir yardım davetinde bulunduğu bilgisini paylaştı. Zelzele sonrası bölgedeki çocukların ve ailelerin iyileşmeleri ve hayatlarını tekrar inşa etmeleri için yardımın acil olduğuna dikkat çeken Dominicis, bu kümenin öncelikli tutulmasının ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

UNICEF Türkiye’deki sarsıntılardan okul yaşında olan yaklaşık 4 milyon çocuğun etkilendiğini belirtiyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın eğitim faaliyetlerine takviye sağlayan UNICEF, tıpkı vakitte yıkılan okulların tekrar inşası için maddi yardımda bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir