WhatsApp’ın ekran görüntüsü engelleme özelliğinin detayları netleşiyor

Geçtiğimiz aylarda şahsî Facebook sayfasındaki bir gönderide Zuckerberg tarafından duyurulan özellikte, grup ve birebir sohbetlerde saklılığa daha değer verileceği duyurulmuştu.

Bu kapsamda sunulan birinci güncelleme tek seferlik görüntülenen fotoğraf ve görüntülerde ekran imgesi almayı engelleme oldu.

Wabetainfo’nun haberine ekran imajının nasıl engelleneceği ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.

Yukarıdaki ekran imajında görebileceğiniz üzere tek sefer görüntülenen fotoğraf ve görüntülerde ekran imgesi alınamıyor. Kişi ekran manzarası almaya çalıştığında “Ekran manzarasını güvenlik siyasetinden ötürü alamazsınız” kusuru ile karşılaşıyor. Üçüncü taraf uzantıları kullanılarak ekran imajı alınsa bile, imaj her vakit siyah oluyor.

Ekran manzarasının engellenmesiyle ilgili bilinen özellikler ise şunlar:

  • Ekran imgesi alındığında karşı tarafa bildirim gönderilmiyor. Ekran imgesi alma teşebbüsü saklılık içinde engelleniyor.
  • Tek seferlik görüntülenen fotoğraf yahut görüntülerde ekran kaydı alındığında ekran siyah görünüyor.
  • Ekran imgesi almayı engelleme periyodik bildirilerde kullanılmıyor.

Alıcı tekrar de ikinci bir taşınabilir aygıt kullanarak fotoğraf çekebilir, bu nedenle tek seferlik iletiler gönderirken her vakit dikkatli olmalısınız.

WhatsApp, yeni güvenlik güncellemesini uygunlaştırmak için çalışmaya devam ediyor. Bu yıl içerisinde tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir