Yüksek Mahkeme hakimlerine ‘hediye beyan’ zorunluluğu

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları ve federal yargıçlar, kabul edilen yeni bir düzenleme uyarınca, kendilerine sunulan fiyatsız seyahat ve yemekler ile armağanları kamuoyuna beyan etme konusunda daha sıkı kurallara tabi olacak.

Reuters haber ajansının aktardığına nazaran, federal yargının idari işlerden sorumlu kurumunun kelam konusu düzenlemeyi onayladığına ait mektubunu paylaşan Demokrat Partili Senatör Sheldon Whitehouse, hususa ait açıklamasında, “Bu yeni kurallar, yargıçların, bilhassa mahkeme ile işi olan güçlü bir şirket yöneticisinin özel mülkünde seyahat etmesini, yemek yemesini, avlanmasını ya da tatil yapmasını ve bu bilgiyi kamuoyuna açıklamaktan kaçınmasını çok daha zorlaştıracaktır” tabirlerini kullandı.

HER YIL MAL BEYANI YAPMALARI DA GEREKİYOR

ABD’de 1978 tarihli Hükümet Etiği Kanunu uyarınca, Yüksek Mahkeme yargıçları ve federal yargıçların, başka pek çok hükümet yetkilisi üzere her yıl mal beyanında bulunması gerekiyor. ABD Kongresi, 2022 yılında kabul ettiği bir yasal düzenlemeyle yargıçların borsa süreçlerini periyodik olarak beyan etmesini de koşul koşmuştu.

Hakimlerin fiyatsız seyahat ve ikram beyanına ait yeni düzenlemeler ABD’de yargının siyaset yapan kurumu olan Yargı Konferansı’nın bir komitesince 14 Mart’ta kabul edildi. Kabul edilen düzenlemenin ayrıntıları, 23 Mart’ta ABD Mahkemeleri İdari Ofisi Yöneticisi Hakim Roslynn Mauskopf tarafından Whitehouse’a gönderilen mektupta paylaşıldı.

Yeni düzenleme, yargıçlara bir kişi tarafından iş ile ilgili olmayan bir hedefle fiyatsız olarak sunulan yemek, seyahat ya da cümbüş hizmetlerini beyan etme mecburiliği getirmiyor. Ama yargıçların bu düzenleme ile birlikte bir kurum ya da üçüncü bir bireyden fiyatsız yemek, seyahat yahut armağan aldıklarında bunu beyan etmesi gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir