Bursa’da çevre katliamına 48 milyon TL!

BURSA (İGFA) – Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için etraf yatırımlarına tartı veren, su, kanalizasyon, yağmur suyu sınırları ve dere ıslah çalışmalarının yanında büyük ölçekli yeni yeşil alanları kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, öteki taraftan doğayı kirletici ögelere karşı da ağır bir çaba veriyor.

Özellikle dere kenarları ve verimli tarım alanlarına kaçak olarak dökülen hafriyatların önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi’nce vilayet genelinde 14 adet hafriyat depolama alanı oluşturuldu. Hafriyat atıklarını denetimli döküm alanlarına getirenlerden 2023 yılında ton başına 30,00 TL fiyat alınırken, bu kadar az parayı ödememek için kaçak dökümle etraf katliamına yol açanlar da hem havadan hem de karadan dijital takip altına alındı. UKOME kararıyla hafriyat taşıyan araçlara, uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine hassas GPS aygıtı taktırılması zaruriliği getirilirken, bugüne kadar 1600 kamyon GPS’le takibe alındı. Kaçak dökümlerin önüne geçmek için sürece inşaatı yapacak müteahhitleri, hafriyatı taşıyacak firmaları, ilçe belediyeleri ve hafriyat alanlarının işletmesini yapan Burkent A.Ş.’yi de dahil eden Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği ‘Hafriyat İdare Bilgi Sistemi’ ile 2023 yılında da tesirli bir gayret sürdürüldü. Yıl boyunca gerek uydu takibi gerekse saha kontrollerinde kaçak olarak hafriyat dökümü yaptığı tespit edilen 113 şahıs ve firmaya toplam 47 milyon 862 bin 333 TL idari para cezası uygulandı.

ÇEVRE HASSASİYETİ

Çevre Kanunu’na nazaran belirlenen ceza ölçüleri 2024 yılı itibariyle kaçak döküm yapan şahıslara 433 bin 018 TL, firmalara ise 1 milyon 299 bin 54 TL olarak güncellenirken, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, daha sağlıklı bir etraf için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Daha yeşil, daha yaşanabilir Bursa için her bireyin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu söz eden Lider Aktaş, “Vatandaşlar olarak, endüstriciler olarak, bu kentte yaşayan her bir birey olarak hepimizin bu bahiste yükümlülükleri var. Jandarma ile işbirliği içerisinde havadan ve karadan kontroller yapıyoruz. Bu noktada kimsenin mağdur olmaması için çok küçük bedellerle bu işi halletmek varken, yalnızca ‘bedava yapayım’ diye hem etrafa ziyan verildiğini hem de çok ağır cezai müeyyidelerin olduğunu hatırlatmak istiyorum. Tüm ikazlarımıza karşın 2023 yılında 48 milyon TL’ye yakın idari para cezası uygulamak zorunda kaldık. Küçük bedellerle bu işi halletmek varken, çok yüksek bedellerle ceza ödemenin hem insani hem de mali olarak önemli ezaları var. Kent hepimizin, kentin yeşilliği, hoşluğu, yaşanabilirliği hepimizin ortak çalışmasıyla oluşacak. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizi daha dikkatli olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir