Sosyal konut arsa başvuru detaylarını Erdoğan açıklayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Altındağ Cinderesi Kentsel Dönüşüm Konutları Kura Çekilişi Töreni’ne katıldı. Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ekim Pazartesi günü toplumsal konut arsa müracaatlarının ayrıntılarını açıklayacağını söyledi.

Hüseyin Gazi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kura çekilişi merasiminde konuşan Bakan Kurum, “12 Ağustos 2020 tarihinde valimizle, belediye liderlerimizle, milletvekillerimizle birlikte Altındağ Cinderesi, Altın Kent Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında temellerini attığımız yeni konutlarımızı hamdolsun kelam verdiğimiz üzere tamamladık. Mahallî seçimde geldik burada vatandaşlarımıza bir kelam vermiştik. Dedik ki; ‘Biz Cindere’mizi güzelleştireceğiz. Cinderesi’nin çocuklarına daha uygun bir gelecek sunacağız. Konutlarınızı en kısa müddet içerisinde yapacağız, teslim edeceğiz dedik. Bugün kelam verdiğimiz üzere projemizi tamamladık. Projemiz Yeşil alanları, mescidi, oyun alanları ve dükkânlarıyla Altındağ’a kazandırdığımız 451 yeni konutumuzda vatandaşlarımız memnun huzurlu bir formda oturacak. İyi olsun Ankara. Güzel olsun Altındağ! Sıhhatle, huzurla yaşayın. Bu sıcacık yuvalarda yavrularınızın, evlatlarınızın en hoş günlerine şahit olun. Bir ömür keyifli olun inşallah!” dedi.

“20 YILDA BİR ASRA BEDEL YAPITI, HİZMETİ, DEV YATIRIMLARI SİZLERLE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bakan Kurum, yola çıktıkları birinci günden beri milletle el ele olduklarını tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“20 yılda bir asra bedel yapıtı, hizmeti, dev yatırımları sizlerin teveccühüyle gerçekleştirdik. Artık önümüzde yeni bir devir var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği ‘Türkiye Yüzyılı’ başlıyor. Tertemiz mavi gökyüzünün altında, yeşilin içinde kentlerimizi imar ederken medeniyetimizi ihya edecek; yeni bir çağın, yeni bir dünyanın doğuşuna daima birlikte şahitlik edeceğiz. Bu yeni periyotta birinci günkü heyecanımızı koruyarak, aşkla çalışmaya, yatırımlarımızı tek tek hayata geçirmeye devam edeceğiz. 81 vilayetimizde olduğu üzere Ankara’mızı da sağlıklı konutlarıyla inançlı; korunan doğal alanları, millet bahçeleri, ekolojik koridorlarıyla, toplumsal konutlarıyla yemyeşil; güçlü alt yapısıyla tertemiz; yenilenebilir güç kaynakları, akıllı kent ve sıfır atık uygulamalarıyla iklim dostu bir kent haline getireceğiz. Bunu daima birlikte yapacağız; Ankara ile birlikte başaracağız, Altındağ’ın evlatları ile birlikte başaracağız! Sizlerle birlikte başaracağız!”

“GAZİ BAŞKENTİMİZDEKİ ÇARPIK YAPILAŞMAYI GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN TARİHİ ADIMLAR ATTIK”

Bakan Kurum, bugüne kadar Ankara’nın tüm ilçelerinde binlerce sıhhatsiz yapıyı dönüştürdüklerini belirterek, “Yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projesiyle Gazi Başkentimizdeki çarpık yapılaşmayı düzgünleştirmek için tarihi adımlar attık. Tıpkı bugün Altındağ’da olduğu üzere kısa bir müddet sonra Mamak Anayurt ve Gülseren’de imali devam eden 519 kentsel dönüşüm konutumuzu da tamamlayacak, kardeşlerimizin sevinçlerine ortak olacağız. Ankara’nın her yerinde hemşerilerimizin kederlerine derman, yaralarına merhem, külfetlerine deva olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“KIZILCAHAMAM’DA ÇIKAN YANGINDA HASAR GÖREN KASAPLAR ÇARŞIMIZIN ÇALIŞMALARINI BİTİRDİK”

Bakan Kurum, her vakit vatandaşların güç anında yanlarında olduklarını belirterek, “Yangın, sarsıntı, sel; hiçbir afet fark etmeksizin vatandaşımızın 2 saat sonra yanında olduk. Yarasını sardık. Onlara kelam verdik. Dedik ki; size sağlam inançlı konutlarınızı yapacağız. En geç bir yıl içerisinde teslimlerine başlayacağız dedik. Hamdolsun bugüne kadar milletimizi hiçbir vakit yarı yolda bırakmadık. Daima takviye olduk. Bu manada Kızılcahamam’da çıkan yangında hasar gören Kasaplar Çarşımızın çalışmalarını bitirdik. Yöresel mimariye uygun biçimde inşa ettiğimiz çarşımızı da önümüzdeki günlerde hemşerilerimize teslim edeceğiz. Yıkılma tehlikesi yaşayan Açelya Apartmanı ve etrafını kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Çabucak grubumuz gece oradaydı. Vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Çabucak süratli bir formda temellerimizi attık. İnşallah önümüzdeki yılda Açelya apartmanının inşaatını tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” formunda konuştu.

“ANKARA’NIN ÇEHRESİNİ YENİLİYOR, TARİHİ DOKUSUNU GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYORUZ”

Bakan Kurum, Ankara’da çalışmalarına sürat kesmeden devam ettiklerini söyleyerek, “Ankara’nın asırlara dayanan birikimini koruyarak çehresini yeniliyor, tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarıyoruz. Cumhuriyetin bize mirası olan Saraçoğlu Mahallesini yenileyerek Kızılay ve etrafına paha katıyoruz. Yılsonu bu projeyi de Ankara’mıza kazandıracağız. Yeniden Altındağ’ımızda; Aktaş’ta 357 konutumuzun dükkânın imaline devam ediyoruz. Ankara’nın ruhuna ve kültürüne uygun bir biçimde projelerimizi yapıyoruz. Hacı Bayram Veli’nin doğduğu meskenin etrafında çevre düzenleme projemizi süratle sürdürüyoruz. Ankara Kalesi ve etrafını, Hergelen Meydanını, Yahudi Mahallesini ve belediye binasını içine alan çok değerli bir dönüşüm projemizi yürütüyoruz” tabirlerine yer verdi.

“100 BİN TOPLUMSAL KONUT PROJESİNİN 91 BİNİNİN ANAHTARINI TESLİM ETTİK”

“Bugüne kadar Ankara’mız da 100 bin toplumsal konut projesi açıkladık; 91 bininin anahtarını da milletimize teslim ettik. İnşallah kalan konutlarımızı da vatandaşlarımıza süratli bir biçimde teslim etmek için TOKİ Başkanlığımız çalışıyor.” diyen Bakan Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül’de milletimizin konutunda paylaştığı Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini biliyorsunuz tüm Türkiye’de ilan ettiler. Burada da Ankara’mızın merkezinden Ayaş’a, Balâ’ya, Etimesgut’a, Haymana’ya tekrar Mamak’ta, Sincan’da tam 14 ilçemizde 18 bin 300 konut daha kazandırıyoruz. Buradaki emel nedir benim dar gelirli kardeşim mesken sahibi olsun. Bizim gençlerimiz geleceğe umutla baksın ve burada minimum fiyatla çalışan vatandaşlarımız bu projemizden birebir bundan evvel TOKİ’den Ankara’dan konut sahibi olmuş 100 bin kardeşim üzere tekrar mesken sahibi olsun. Geleceğe umutla baksın geleceğe itimatla baksın istiyoruz.”

“SOSYAL KONUT PROJESİNE TAM 185 BİN ANKARALI HEMŞERİMİZ BAŞVURDULAR”

Bugün itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye’nin en büyük toplumsal konut projesine 185 bin Ankaralı’nın başvurduğunu belirten Bakan Kurum, şunları söz etti:

“Kendi konutunu yapmak isteyen hemşerilerimiz içinde altyapılı arsa üreteceğiz. Ve orada vatandaşlarımız ister oturduğu ikamet ettiği vilayette, ilçede isterse nüfusa kayıtlı olduğu yerde bu müracaatları yapabilecekler. Birinci etapta şu an Ankara’mız için 36 bin konut yapılabilecek arsayı çalıştı arkadaşlarımız. İnşallah yarın sayıları netleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Pazartesi günü hemşirelerimizle tüm milletimize paylaşıyor olacak. Bizim bu toplumsal konut projemize hani muhalefet diyor ya, ‘yapamazlar, bitiremezler, finansı nereden bulacaklar.’ Biz 1 milyon 170 bin konutu yapmışız, milletimize teslim etmişiz. İşte o ‘bitiremezler’ diyen muhalefete, Altındağ’dan Cinderesi’nde sesleniyoruz; Bak biz iki yıl evvel vatandaşımıza geldik, seçim meydanında bir kelam verdik, dedik ki, ‘biz size bu konutlarınızı yapacağız teslim edeceğiz’ dedik. Burada bugün Altındağ’da konutlarımızın kuralarını çekiyoruz. İki ay sonra da inşallah vatandaşımız meskenine oturacak. Demek ki yapılabiliyormuş şayet kaygıda olursanız bu işler yapılır.”

“25 EKİM’DE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TEŞRİFLERİYLE SİNCAN’DA TEMELLERİ ATACAĞIZ”

Bakan Kurum, 25 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Ankara’nın Sincan ilçesinde büyük bir coşkuyla 5 bin konutun 17 vilayette birebir anda temellerinin atılacağını belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Milletimizin birinci konutlarını birinci işyerlerini Ankara’mıza kazandırmanın heyecanını ve memnunluğunu yaşıyoruz. İyi olsun. Türkiye’mize iyi olsun. Ankara’mıza güzel olsun. Değerli kardeşlerim, Başkentimize çocuklarımızın sevinç ile vakit geçirecekleri oyun ve spor alanları gençlerimizin ders çalışacakları arkadaşlarıyla kardeşleriyle sohbet edecekleri kütüphaneleri aktiflik alanlarını binlerce ağacımızı on binlerce çiçeği yürüyüş yolları ile bisiklet yollarıyla 4.3 milyon metrekare yeşil alanımızı Ankara’mıza kazandırıyoruz. 23 tane Ankara’mıza millet bahçesi yapıyoruz. Ankara’mızın kalbi olan ve çocuğuyla genciyle yaşlısıyla 7’den 70’e tüm hemşerilerimizin Ankaralıların yeni buluşma noktası olan Başşehir Millet Bahçemizi bitirdik, teslim ettik. Aziz milletimizin hizmetine sunduk. Burası 760 bin metrekare alan. Tekrar 15 tane millet bahçemizi de birebir biçimde milletimizin hizmetine sunacağız. 8 adedini daha tamamladık ve tüm yeşil alanlarla birlikte işte yeşil Ankara’mızın maksatları doğrultusunda bu projeleri de yapıyoruz.”

“ANKARA’MIZ GÖLLERİYLE, AKARSULARIYLA ‘MAVİ ANKARA’ OLACAK”

Ali Semerkandi’nin, Hacı Bayramı Veli’nin, Hüseyin Gazi’nin, Ahilerin, kahraman gazilerin Ankara’dan attığı tohumun bugün kadim bir medeniyetin merkezi, dev bir çınarın gölgeliği haline geldiğini belirten Bakan Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:
“Bu çınarın kökleri ve kısımları Anadolu’yu, ülkemizin dört bir yanına uzanan ekolojik koridorlarımızla beslemeye devam edecektir. Ulusal çabamızın karargah kenti Ankara’mız gölleriyle, akarsularıyla ‘Mavi Ankara’ olacak; yeni yeşil alanları, millet bahçeleri ve ekolojik koridoruyla ‘Yeşil Ankara’ olarak anılacak. Yeni toplumsal konutlarıyla, kentsel dönüşüm konutlarıyla sağlıklı, inançlı ve huzurlu Ankara olarak anılacak, dünya başşehri olacak. Zira yarenlerin diyarına bu yakışır! Zira Ahilerin memleketine bu yakışır! Zira Seymenlerin yurduna bu yakışır! Ne demiş Seyit Ali Semerkandi Hazretleri, ‘Niyet hayır, akıbet hayır.’ Halkın ve hakkın isteği için çıktığımız bu yolda niyetimiz de, işlerimiz de daima hayır oldu. Lakin kalplerinde, millete karşı hasımlık besleyenler, düşmanlık yapanlar sürekli yolumuzu kesmeye çalıştılar. Gücümüzü milletten alarak oyunları bozarken; milletimizin refahını, huzurunu her vakit daha da yükselttik. İstihdamı artıracak yeni iş alanları oluşturduk.”

“ANKARA’MIZIN TÜM İLÇELERİNE HİZMETLERİMİZİ YÜRÜTÜYORUZ”

Türkiye’nin dört bir yanında toplumsal konutlar, millet bahçeleri, yollar, tüneller, havalimanları ve köprülerle ülkemizin 81 vilayetini 780 bin metrekare vatan toprağını donattıklarının altını çizen Bakan Kurum şunları söyledi:

“Yerli ve ulusal savunma sanayimizle, vatandaşlarımıza sunduğumuz sıhhat hizmetleriyle, yenilenebilir güç kaynaklarımızla milletimizle birlikte, ülkemizi büyütmeye devam ediyoruz.  Biz eser siyasetiyle kentlerimize, ilçelerimize, köylerimize kadar hizmet götürürken bugün Büyükşehir Belediyesi yapması gereken hizmetleri yapmadığı için işte biz milletvekillerimiz de belediye liderlerimizle birlikte bakanlığımız Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde Ankara’mızın tüm ilçelerine hizmetlerimizi yürütüyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesi iş yapacaktı da biz mi engelledik, asla ve asla engellemedik ne vakit bizden bir talepte bulunursa daima yardımcı olmanın ve o projelere dayanak olmanın gayesini yürüttük gerek kümemiz gerek milletvekillerimiz gerek bakanlıklarımız da bu anlayışla çalıştı.”

“İSTİSMARLA, PALAVRAYLA, ÇARPITMAYLA, İKİYÜZLÜ HALLERLE SİYASET YAPILMAZ”

“Vaat ettikleri hiçbir şeyi yerine getiremeyen, kendilerine ilişkin olmayan işleri sahiplenen bu zihniyete buradan seslenmek istiyorum” diyen Bakan Kurum, muhalefete şu tenkitlerde bulundu:

“Tabi onlar algı üretmeye ve bu manada iftiralara palavralara devam ediyorlar, biz bu hizmetleri götürürken maalesef muhalefet riyakârlık kokan oyunların peşinde koşmaya devam ediyor. İstismarla, palavrayla, çarpıtmayla, ikiyüzlü hallerle siyaset yapılmaz, eser üretilmez, millete hizmet edilmez. Milletimizin bu palavra siyasetine, istismar siyasetine karnı toktur. CHP başkanının kelamda helalleşme davetinin üstünü kazıyın, altında bu milletle büyük bir hesaplaşma göreceksiniz! Daha dün 28 Şubat’a gönderme yaparcasına 6’lı masadan bildiri yayımlayanlar; bugün başörtüsü sorununu istismar ederek siyasi kurnazlık hesabına düşmüşler. Toplanıp toplanıp dağıldıkları, kendi ihtiraslarını siyasetin gereci yaptıkları masada kurdukları oyun tekrar ellerinde kalacak. Biz; sırf milletimizle birlikte olmaya, yalnızca milletimizle istikbalimizi planlamaya, yalnızca milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz! Evlatlarımıza daha büyük, daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için çalışmaya azimle, aşkla, kararlılıkla devam edeceğiz.”

“GİRİLMEDİK GÖNÜL BIRAKMAYACAK, 81 VİLAYETİMİZİ İHYA EDECEĞİZ!”

Ülkemizi dünyanın merkezi gücü haline getireceğiz diyen Bakan Kurum, “Konya’da kök salıp Söğüt’te yeşeren, Ankara’da küllerinden tekrar doğan dev medeniyet çınarının gölgesinde; 2023’te tarihi bir zafer kazanarak Cumhur İttifakı olarak, Genel Liderimiz, Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılını başlatacağız! Buna inanıyoruz. Ankara’ya güveniyoruz, Altındağ’a güveniyoruz, milletimize güveniyoruz, sizlere güveniyoruz!” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir