Malezya, Çin gemisine el koydu

Malezya, İkinci Dünya Savaşı’nda 2 İngiliz gemi enkazını yağmaladığından şüphelendiği Çin’e kayıtlı bir gemiyi alıkoydu .Malezya Denizcilik Teşkilatı (MMEA) tarafından yapılan açıklamada mahallî deniz polislerinin pazar günü Çin’in kenti Fuzhou’ya kayıtlı 32 mürettebatı bulunan gemiyi alıkoyduğunu açıkladı. Kelam konusu Çin’e ilişkin geminin yasa dışı yollarla Güney Çin Denizi’nde demirlediği ve gemide yapılan arama sonucu 1941 yılında Japon kuvvetleri tarafından batırılan gemilerin İngiliz Kraliyet ailesine ilişkin savunma gemileri HMS Prince of Wales ve HMS Repulse’a ilişkin olduğu sav edilen mühimmat deposunun bulunduğu kaydedildi. Gemide patlatılmamış top mühimmatının bu ayın başlarında Malezya’nın eyaleti Johor’da bulunan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma 2 İngiliz Savaş gemisinden alındığına dair kuşkuların olduğu ve bulunan mühimmatların kaynağı ile ilgili soruşturma başlatıldığı tabir edildi.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace yağmalanan askeri teçhizatların deniz savaş mezarlarına yönelik bir saygısızlık yapıldığını açıklayarak olayı kınadı.

DAHA EVVEL DE YAĞMALANMIŞ

Malezya’da 2017 yılında düzenlenen bir seyahat çeşidinde bir dalgıç, Kraliyet ailesine ilişkin HMS Prince of Wales isimli geminin çöpçüler tarafından yağmalandığına yönelik bir hasar kaydı dokümanı göstermişti. Periyodun İngiltere Savunma Bakanı İngiltere sularında 6 İngiliz savaş gemisinin yağmalandığı savlarını araştırmak için Malezya ve Endonezya hükümetleriyle birlikte çalışacağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir